Jakie wybrać rośliny do domu?

Nawet jeśli w Twoim domu brakuje powierzchni, wprowadzenie zieleni tu i tam jest niezbędne, aby go ożywić. Naturalnie rośliny domowe dodają więcej piękna przestrzeni, zapewniając jednocześnie korzyści tj. promowanie pozytywnego nastroju, oczyszczanie powietrza i poczucie więzi z naturą bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Nie ma więc powodu, aby mała przestrzeń lub brak doświadczenia w uprawie roślin powstrzymywały cię przed mieniem roślin w swoim domu lub mieszkaniu. Przedstawiamy wam rośliny które są dość łatwe w utrzymaniu przy życiu. Bez względu na twój poziom umiejętności, gust lub ilość wolnego miejsca, znajdzie się tu idealna dla ciebie roślina doniczkowa.

Sukulenty

Poziom opieki: łatwy

Sukulenty nigdy nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Pomiędzy jednym, a drugim podlewaniem warto zrobić odstęp, tak by podłoże lekko przeschło. Latem powinno podlewać się je 1-2 razy w tygodniu, a w zimie raz w miesiącu. Dobrze się czują w naszych mieszkaniach, nawet w gorących i suchych wnętrzach.

Sukulenty / pixabay

Zamiokulkas

Poziom opieki: łatwy

Zamiokulkas to efektowny, bardzo modny w ostatnim czasie kwiat domowy, wyróżniający się eleganckim pokrojem oraz niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Wymagają mniej wody niż inne rośliny, więc jeśli masz tendencję do zaniedbywania to dobrze sobie poradzisz z tą. Będzie dobrze się rozwijać w jasnym, pośrednim świetle, ale może również tolerować słabe światło, jeśli masz mniej nasłonecznione miejsce, w którym chcesz go trzymać.

Zamiokulkas po prawej stronie / pixabay

Figowiec Sprężysty

Poziom opieki: średniozaawansowany

Figowiec sprężysty jest piękną, szybko rosnącą rośliną. Podobnie jak większość innych roślin z tej listy wymaga jasnego, pośredniego światła. Powinieneś go podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Figowce mają tę dodatkową zaletę, że są jednymi z najlepszych naturalnych oczyszczaczy powietrza. Umieść je w pobliżu ulubionego miejsca do odpoczynku, aby cieszyć się świeżym powietrzem.

Figowiec sprężysty / pixabay / Max Vakhtbovych

Senecio rowleyanus czyli starzec zwisający

Poziom opieki: łatwy do średniozaawansowanego

Szybko uzyskasz długie pasma pereł, pozostawiając tę ​​roślinę w jasnym, pośrednim świetle z wystarczającą ilością wody, tak aby utrzymać stałą wilgotność gleby. Umieść go w wiszącej doniczce, który pozwoli zwisać sznurkom pereł po bokach. Wzrostowi służy częste zraszanie liści i umiarkowana wilgotność podłoża w okresie od wiosny do jesieni.

Starzec zwisający / pexels / Teona Swift

Pilea peperomioides czyli pieniążek

Poziom opieki: średniozaawansowany

Jasne, pośrednie słońce jest najlepsze dla tej rośliny, ale uważaj na podlewanie: wymaga podejścia „moczyć i osuszać” (dokładnie podlać, a następnie wysuszyć glebę). Niezwykłe okrągłe liście robią niesamowite wrażenie. Pieniążek wymaga temperatury pokojowej przez cały rok (zimą ok. 18-20°C, natomiast latem 20-25°C).

Pieniążek / pexels / Karolina Kot

Anturium Andreego

Poziom opieki: średniozaawansowany

Znana z woskowych kwiatów w kształcie serca z wyraźnym pręcikiem pośrodku, roślina ta musi być podlewana co jeden do dwóch tygodni i wymaga okazjonalnego nawożenia – więc nie są one łatwe w utrzymaniu, ale też nie wymagają dużej pielęgnacji. Regularnie myjemy liście wilgotną szmatką oraz warto nabłyszczać co 8 tygodni.

Anthurium / pixabay

Strelicja królewska czyli Rajski ptak

Poziom opieki: średniozaawansowany

Roślina będzie rosła w jasnym, nasłonecznionym miejscu, ale poradzi sobie również w miejscu z niższym poziomem światła. Wymaga nawożenia wiosną i latem, ale poza tym są dość proste w obsłudze. Najlepiej prezentuje się w wysokiej donicy.

Sterlicja / pexels / Harry Cooke

Sansevieria Trifasciata czyli wężownica

Poziom opieki: łatwy

Dla tych roślin idealne jest światło pośrednie, wraz z lekkim podlewaniem, które następuje dopiero po całkowitym wyschnięciu gleby. Wężownica może ulec poważnym uszkodzeniom przede wszystkim przez obfite podlewanie. Sansewieria nie lubi dużej ilości wody, dlatego zaleca się, aby podlewać ją mniej więcej co 8-10 dni.

Wężownica / pexels / Fabian Strooba

Kalanchoe

Poziom opieki: łatwy

Kalanchoe doskonale poprawia nastrój w kuchni. Niska wilgotność to przyjaciel tej rośliny, która zakwitnie nawet zimą. Dokładnie podlej, a następnie pozostaw do całkowitego przeschnięcia gleby. Roślina magazynuje wilgoć w grubych liściach, wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, przy czym starać się nie moczyć jej liści.

Kalanchoe / pexels / kaboompics com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *