Wystrój w klimacie skandynawskim czyli wnętrza inspirowane północą

Od paru lat najmodniejszymi wnętrzami są te minimalistyczne, jednakże nie jest to jedyny słuszny styl urządzania. Nigdy nie wyjdzie z mody również skandynawski wystrój wnętrz. Styl ten odnosi się do naszej preferencji do uporządkowanych wnętrz jak i pragnienia życia w przytulnych i wygodnych wnętrzach. W jaki sposób uzyskać styl skandynawski? Zacznijmy od tego że skandynawski wystrój wnętrz to minimalistyczny styl wykorzystujący mieszankę tekstur i delikatnych odcieni, aby wystrój był elegancki, nowoczesny a tym samym ciepły i zachęcający. Podkreśla czyste linie, użyteczność i proste umeblowanie, które jest funkcjonalne, piękne i przytulne.

Tekstylia które sprawią że pomieszczenie będzie przytulne i ciepłe

W większości krajów regionu skandynawskiego panują bardzo niskie temperatury. Dlatego w skandynawskim wystroju wnętrz powszechne jest stosowanie ciepłych tekstyliów. Te tekstylia mogą mieć postać narzut i dywanów wykonanych z wełny, skór owczych lub moheru. Dodatki ciepłymi tkaninami to świetny sposób na to, aby skandynawski salon był przytulny i ciepły, zwłaszcza zimą.

Sypialnia w stylu skandynawskim / pexels / Dmitry Zvolskiy

Proste dekoracje

W skandynawskim wystroju wnętrz liczy się prostota. Dlatego przy urządzaniu skandynawskiego salonu zawsze wybieraj te akcenty dekoracyjne, które mają proste wzory. Możesz ozdobić swój stół w salonie eleganckimi ceramicznymi wazonami. Aby nadać skandynawskiemu wnętrzu fakturę i subtelny kolor, udekoruj swoje kanapy narzutami i poduszkami z prostymi geometrycznymi nadrukami.

Wykończenie drewnem i metalem

Skandynawski design wykorzystuje elementy drewniane nie tylko w podłodze, ale także w meblach i wyposażeniu. Tak więc skandynawski dom zwykle ma drewniane stoliki kawowe i krzesła dopasowane do innych mebli. Jednak najnowszy trend w skandynawskim stylu zdobienia łączy wykorzystanie metalicznych wykończeń i elementów drewnianych. Na przykład miedziane kinkiety i mosiężne lampy zainstalowane w drewnianym suficie, dodadzą elegancji całej przestrzeni.

Rośliny i świeże kwiaty

Dodanie naturalnych elementów do skandynawskiego wystroju wnętrz to idealny pomysł by uzyskać żywy element koloru i piękna we wnętrzu. Jeśli o to chodzi, pomyśl o udekorowaniu swojego skandynawskiego salonu roślinami doniczkowymi i świeżymi kwiatami.

Rośliny w pomieszczeniu Nordic / pexels / Taryn Elliott

Neutralne kolory

Istnieje szczególna paleta kolorów związana ze skandynawskim wystrojem i obejmuje odcienie szarości, bieli, brązów i czerni. Dlatego dekorując skandynawski salon, skup się na wykorzystaniu tych neutralnych kolorów, aby stworzyć czysty i kojący efekt w skandynawskim wystroju domu. W typowym skandynawskim wystroju domu ściany są często malowane na biało, aby wyróżniały się meble i elementy dekoracyjne.

Utrzymuj porządek

Jedną z najważniejszych cech skandynawskiego wystroju wnętrz jest zadbanie o porządek w przestrzeni. Dlatego należy unikać niepotrzebnego bałaganu, a miejsca do przechowywania muszą być inteligentnie zorganizowane. Jeśli chodzi o wystrój skandynawski, należy przestrzegać mantry „mniej znaczy więcej”, aby przestrzeń wyglądała na mniej zagraconą i bardziej relaksującą wizualnie.

Uporządkowane wnętrze / pexels / Cottonbro

Jasna podłoga

Wykładzina od ściany do ściany nie pasuje do skandynawskiego designu. Podłoga jest zwykle wykonana z lekkich materiałów np. z twardego drewna, w naturalnym jasnym kolorze lub pomalowana na biało. Laminowana jasna podłoga to świetny pomysł. Podłoga może sprawić, że każdy skandynawski dom będzie wyglądał jaśniej i bardziej przestronnie, jednocześnie emanując przyjazną atmosferą.

Odsłonięte okna

Skandynawski salon powinien mieć bardziej zachęcającą przestrzeń, a najlepiej można to osiągnąć, wpuszczając do środka dużo światła. Aby nie blokować światła, dekoracje okienne muszą być ograniczone do absolutnego minimum w skandynawskim stylu. Jeśli potrzebujesz zasłon okiennych do swojego skandynawskiego wystroju, wybierz lekkie tkaniny tj. prześwitujące firanki. Co więcej, odbicie światła przez przezroczyste zasłony w nocy może sprawić, że Twój skandynawski salon stanie się jeszcze bardziej romantyczny.

Oświetlenie

Większość skandynawskich domów cieszy się światłem dziennym w zaledwie siedem godzin dziennie. Dlatego sposób, w jaki oświetlenie jest wykorzystywane, jest bardzo ważny w skandynawskim wystroju wnętrz. Oświetlenie jest uważane za źródło życia, a skandynawski wystrój powinien mieć różne formy oświetlenia, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie w całej przestrzeni. Oświetlenie wprowadza również nastrój w skandynawskim wystroju domu.

Forma i funkcjonalność

Jeśli chodzi o zastosowanie mebli w stylu skandynawskim, czyste linie powinny być widoczne. Stoły, krzesła, sofy i reszta skandynawskiego wystroju powinny mieć nowoczesny akcent z gładkimi i zaokrąglonymi krawędziami. Skandynawski design charakteryzuje się również innowacyjnym i funkcjonalnym wykorzystaniem przestrzeni, dlatego w skandynawskim salonie często można spotkać wielopoziomowe regały ścienne. Te przestrzenie do przechowywania są innowacyjne i oszczędzają miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *